Umiejętność porozumiewania się z dorosłymi znajomymi i nieznajomymi

Umiejętność porozumiewania się z dorosłymi znajomymi i nieznajomymi — jeden z warunków skutecznego uczenia się w szkole. Przecież dziecko będzie musiał zwrócić się o pomoc do nauczyciela, pytać lub coś go na lekcjach. U dzieci często występują trudności w tym. Przyczyny tych trudności mogą być różne.

Jeśli twój maluch nieśmiały, niepewny siebie, to znaczy, że ma złe doświadczenia z dorosłymi, w którym on był nie zrozumiany, nie słychać, nie wspiera w swoich potrzebach. W takim razie, dzieci trzeba częściej chwalić, rzadziej krytykować i upominając za niedoskonałość wykonania zadań lub zachowania.

Pomagają specjalnie utworzone sytuacji, w których twój syn lub córka zyskuje pozytywne doświadczenia z sprzedawców w sklepie, konduktorem w transporcie, babcią, której ustępuje miejsca w autobusie. – Masa opcji. Wspieraj jego aktywność i samodzielność. Niech dziecko się do obcych ludzi z prośbą, aby kupić chleb lub bilet na przejazd. Niech ustąpi miejsca w transporcie babci. Niech zapyta u nieznanego, jak przejść do sklepu. Takie doświadczenie musi kupować w twojej obecności. Niech wie, że jesteś obok. Ale nie pomagaj, niech zdobywa własne doświadczenia. A potem koniecznie się pochwal za sukces, choć częściowy. Skonsultować się, co się stało, że nie. I co przeszkodziło komunikacji. Jeśli dziecko uczy się na własnych trudności (kurs maturalny matematyka kraków), to znaczy, że ma siły pokonać ich.

Zdarza się, że dziecko nie potrafi sformułować wniosek, nie wie, jak prawidłowo zgłosić się do dorosłych. Naucz go wyraźnie, głośno i grzecznie się wypowiadać. Bardzo ważny jest przykład rodziców. Bo dziecko cały czas nas obserwuje i naśladuje nasze zachowania. Oto, jak wiele ważnych aspektów emocjonalno-wolitywnej przygotowania dziecka do szkoły.

Czwarte. Do psychologicznej gotowości do nauki szkolnej wchodzi rozwój jego procesów psychicznych. To rozwój pamięci, uwagi, myślenia operacji syntezy, analizy, opracowania i porównania.

Do momentu przybycia do szkoły, dziecko powinno być (kliknij) w stanie zapamiętać do 10-ciu przedmiotów przedstawionych mu krótko. Lub do 6-8 słów. Pokaż mu 10 tematycznych zdjęć, która przedstawia jeden przedmiot. I niech w pamięci odezwe te, które zapamiętałem.

Drugi test na poziom rozwoju pamięci – gra w słowa. Mówcie po kolei z dzieckiem żadnych słów, w żaden sposób ze sobą nie związane. Podaj 10, i poproś dziecko, aby przypomnieć sobie, jakie słowa zostały nazwane.W ten sposób dowiesz się poziom rozwoju pamięci krótkotrwałej twojego dziecka. Niech minie pół godziny, godzinę. I poproś go ponownie (pasja nauki kurs maturalny fizyka) nazwać to, co widział, lub o czym rozmawialiście. To będzie długotrwała pamięć mimowolna. Ona musi być w wieku 6-ciu lat na poziomie 6-8 przedmiotów lub 4-5 słów. Szczegóły znajdziesz w artykule “Gramy i jedzmy łatwo i z przyjemnością. Gry edukacyjne dla dzieci na ulicy”.

Następna seria testowych gier — powiedz, że zdjęcia, które możesz oglądać, trzeba zapamiętać. W ten sposób można dowiedzieć się poziomu dowolnej pamięci dziecka.

Takie proste gry są noszone jako testowy, jak i rozwojowy charakter. Oznacza to, że jeśli regularnie z dzieckiem tak grać, to pojemność jego pamięci wzrośnie. A jeśli biorąc pod uwagę zdjęcia, można je jeszcze i starają się sklasyfikować za jakimś symptomem — warzywa, owoce, meble, odzież, żywe-martwe obiekty, koloru, wielkości lub kształtu, — uczysz dziecko metod łącznej myślenia i zapamiętywania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *